Jak zostać programistą?

Na pierwszy rzut oka programowanie może wydawać się bardzo trudne, ale nic bardziej mylnego. Naukę języków programowania można porównać do nauki języków obcych. Podstawowe pytanie brzmi, czy trzeba iść na studia, żeby zostać programistą?

Studia programowania są bardzo czasochłonne i raczej dla młodych osób, które mają dużo czasu i żadnych innych obowiązków. Tylko, że żeby nauczyć się kodować nie trzeba kończyć studiów. Jeżeli nie trzeba kończyć, żadnej szkoły wyższej to pewnie trzeba uczyć się na własną rękę.

Na szczęście w Internecie jest masa stron, które są poświęcone kodowaniu: różnego rodzaju fora, kursy online i różne społeczności. Społeczności typu GitHub to pierwszy przystanek dla osób, które chcą zacząć samodzielną przygodę z programowaniem. Jest tam wiele informacji od ludzi o najtańszych i najlepszych kursach. Co ciekawe uczyć się programowania można teraz nawet przez telefon! Powstały aplikacje na telefon, które zawierają część teoretyczną, praktyczną. Na koniec otrzymujesz certyfikat z danego języka.

Żeby zostać programistą musisz mieć w sobie duże pokłady motywacji. Żeby zaimponować przyszłemu pracodawcy trzeba pokazać chęć rozwoju. Często jest tak, że pracodawca przyjmuje początkującego programistę, ponieważ ma głowę pełną nowych pomysłów. Jest to branża, która bardzo szybko się rozwija. Dlatego w branży IT trzeba być na bieżąco.

Czy można się przekwalifikować?

Czy można i czy łatwo się przekwalifikować? W Internecie można przeczytać niezwykłe historie ludzi, którzy np. z wykształcenia byli marynarzami, a teraz pracują jako programiści.

Znowu, ważna jest motywacja. Nauka programowania wymaga systematyczności. Pamiętaj, że każdy uczy się we własnym tempie, więc jeżeli trafisz na artykuły, że ktoś w parę miesięcy został programistą, to nie załamuj się. Jeżeli to jest to co chcesz robić, to właśnie jest to praca dla Ciebie.

Pamiętaj, że nie musisz, a nawet nie powinieneś rzucać swojej aktualnej pracy. Nauka kodowania jest o tyle wygodna, że możesz robić to w domu, po swojej aktualnej pracy.

Czemu warto być programistą?

Warto, ponieważ popyt na programistów jest tak duży, że uczelnie nie dają rady wydawać nowych. Dlatego też są tak dobrze opłacani. Uważam, że ta praca daje dużo satysfakcji. Nie jest to zwykłe klikanie w klawiaturę, trzeba analitycznie myśleć. Ma się kontakt z klientami, dla których robi się projekty.

Programistą łatwo zostać, jeżeli rzeczywiście tego chcesz. Pamiętaj, że nie przekonasz się, dopóki nie spróbujesz.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here