Audyt bezpieczeństwa w firmie – czy należy go wykonywać regularnie?

Regularne wykonywanie audytu jest we współczesnym świecie niezwykle ważne. Nie tylko dlatego, że pozwala to na trzymanie ręki na pulsie, pozwala zrozumieć, jak wyglądają mechanizmy rządzące poszczególnymi etapami pracy firmy oraz reagować na niespodziewane sytuacje, ale także udoskonalać działanie i pracę firmy. Czy jednak rzeczywiście jest to aż tak konieczne?

Czym jest audyt bezpieczeństwa?

Audyt bezpieczeństwa, wykonywany przez renomowane firmy, np. firmę SEKA, to zbiór działań, które mają na celu przygotowanie raportu określającego jak bezpiecznie jest w danej firmie. Chodzi o bezpieczeństwo na poziomie pracowników, ich zabezpieczenie w pracy przed różnego rodzaju zagrożeniami, ale także zabezpieczenie danych drażliwych oraz wielu innych dóbr, które znajdują się po stronie „ma” w przedsiębiorstwie. Dzięki audytowi bezpieczeństwa można stwierdzić jakie są zagrożenia w danym zakładzie pracy oraz jak sobie z nimi radzić.

 

Zalety regularnego audytu

Wykonywanie regularnej kontroli bezpieczeństwa sprawia, że firma ma wiedzę. Jest to wiedza dotycząca literalnie zagrożeń, jakie się w firmie pojawiły, przewidywania co do zagrożeń przyszłych oraz informacje o tym, jak dobrze przeszkolona jest załoga oraz co dokładnie dają dotychczasowe działania na rzecz poprawy jakości pracy. Regularny audyt, wykonywany przez renomowaną firmę SEKA – jest szansą do uzyskania danych porównawczych. Dzięki temu z każdym miesiącem czy danym innym okresem otrzymuje się pakiet danych, które następnie można z łatwością porównać. To daje odpowiedź, czy podąża się w dobrym kierunku.

 

Kiedy przeprowadzać audyt?

Audyt bezpieczeństwa zawsze należy przeprowadzać przy większych zmianach w strukturze firmy. Musi odbywać się regularnie, by gwarantować dobre wyniki. Dodatkowo warto wykonać audyt, gdy firma ma drobne problemy lub gdy nie wiadomo dlaczego obroty spadają. Zawsze także audyt można wykonać w sytuacji odejścia istotnego pracownika oraz gdy kadra zarządzająca ma wątpliwości, co do uczciwości niektórych pracowników.