Reklama, prezentacja, audiobook, gra komputerowa czy też komunikaty – lektorzy uczestniczą w wielu projektach. Jak wybiera się odpowiedniego lektora do wykonania konkretnych nagrań? Lektorzy zajmują się uczestnictwem w wielu nagraniach o różnorodnym przeznaczeniu. W związku z tym banki głosów lektorskich, czyli specjalne bazy gromadzące oferty lektorów, są tak różnorodne. Klienci chcący skorzystać z banku lektorskiego oraz zlecić wykonanie nagrania często spotykają się zatem z problemem – jak znaleźć właściwego lektora, który rzeczywiście będzie mógł dobrze poradzić sobie z danym projektem?

Lektor lektorowi nierówny

Dorosły czy dziecko? Mężczyzna, a może kobieta? O dojrzałym czy młodzieńczym głosie? Każdy bank głosów Warszawa jest jednym z miast, gdzie takie bazy działają, może zaproponować wiele różnych próbek nagrań do wyboru. Aby dobrać właściwego lektora, należy przede wszystkim dopasować go do przeznaczenia konkretnego projektu. To szczególnie istotne w przypadku realizacji nagrań reklamowych, na przykład na potrzeby telewizji czy radia. W związku z tym bierze się wtedy pod uwagę typ reklamowanego produktu czy usługi, a także jego grupę docelową. Przykładowo, gdy głównymi adresatami reklamy są seniorzy, wybiera się najczęściej lektorów męskich posiadających dojrzały głos.

Studia nagraniowe służą pomocą

Prowadzące własne banki głosów studia nagraniowe bardzo często służą także pomocą w wyborze odpowiednich głosów lektorskich. Dzięki dużemu doświadczeniu w tej właśnie branży mogą zasugerować, jaki lektor będzie mógł sprawdzić się w danej roli. Oczywiście, lektora można także wyselekcjonować samodzielnie. Aktualnie to bardzo proste, ponieważ banki głosów dostępne są także za pośrednictwem internetu. Można zatem posłuchać dostępnych próbek głosów i samemu zadecydować, jaki lektor będzie najlepszy. Nagrania w studiach współpracujących z bazami lektorów można także zlecać za pośrednictwem internetu – to korzystne rozwiązanie, aby otrzymać wysokiej jakości nagranie bez konieczności wychodzenia z biura!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here