Czy nauka języka polskiego jest trudna dla obcokrajowców?

Z punktu widzenia Polaków porozumiewanie się w języku polskim jest łatwe i oczywiste. Nic w tym dziwnego, gdyż język ten większość z nich poznaje od dziecka, ucząc się i rozwijając w takim a nie innym środowisku. Niestety, dla obcokrajowca język ten jest bardzo trudny. Co ciekawe, polski jest nawet uważany za jeden z najtrudniejszych języków świata!

Potęga odmian

Nauki języka polskiego nie ułatwia rozbudowana gramatyka, a konkretnie odmiany poszczególnych słów. Nietrudno zauważyć, że ich najbardziej zaawansowane formy nie są poddane jakiejkolwiek logice i są traktowane jako wyjątki. W Internecie często pojawiają się tzw. memy, które pokazują, jak wiele odpowiedników w języku polskim może mieć jedno słowo w języku angielskim, niemieckim lub francuskim. Dużym wyzwaniem dla obcokrajowców jest charakterystyczna, szeleszcząca wymowa polskich słów. Mówiąc wprost – dla niektórych nacji nauka języka polskiego może być prawdziwym wyzwaniem.

Jak nauczyć się polskiego?

Trudno samodzielnie nauczyć się języka polskiego. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że w pewnym stopniu jest to niemożliwe. Dlatego warto skorzystać z pomocy, jaką oferuje szkoła języka polskiego dla obcokrajowców. Podmiot ten nie tylko zatrudnia doskonałych lingwistów, ale też skupia się na współpracy z osobami, które doskonale znają polską kulturę i zwyczaje. Co ważne, osoby te z łatwością potrafią porozumiewać się ze swoimi słuchaczami i to niezależnie od tego skąd oni pochodzą i w jakim języku mówią!

Wieloetapowa nauka + egzamin

W ostatnim czasie do Polski dociera mnóstwo Ukraińców. Chcąc perfekcyjnie porozumiewać się w języku polskim, powinni oni wybrać właściwy, wielopłaszczyznowy kurs języka polskiego dla Ukraińców. Powinien on obejmować podstawowe zasady składni, naukę umiejętności odnajdywania się w różnych sytuacjach i – co najważniejsze – poprawnego stylistycznie pisania w języku polskim. Kurs ten powinien być zakończony egzaminem, którego poziom jest dostosowany do intensywności kursu. Egzaminy te organizuje m.in. Szkoła Kultury i Języka Polskiego, która działa w WSEH (Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna), której siedziba znajduje się w Bielsku-Białej. Nabyta w ten sposób wiedza będzie solidną podstawą do rozpoczęcia pracy w Polsce i to również na stanowiskach umysłowych i kierowniczych.

Podsumowując, nauka języka polskiego to poważne wyzwanie dla obcokrajowców, ale biorąc pod uwagę specyfikę polskiego rynku pracy, będzie ona podstawą rozpoczęcia prawdopodobnie bardzo dynamicznej kariery zawodowej.

Sprawdź ofertę WSEH na https://wseh.pl/pl/page/oferta-edukacyjna/szkola-kultury-i-jezyka-polskiego.html.