Napisanie CV to pierwszy krok, jaki musimy podjąć w momencie szukania pracy. Dobre CV może zapewnić nam to, że wybijemy wśród pozostałych kandydatów na dane stanowisko pracy, dlatego ważne jest, aby odpowiednio do tego podejść. Należy pamiętać, że CV to reklama nas samych, która pokazuje nasze osobiste umiejętności, doświadczenie oraz wiedzę, jaką nabyliśmy.

Jak napisać dobre CV?

Przed przystąpieniem do pisania CV warto jest usiąść i chwilę zastanowić się oraz przypomnieć sobie jak wyglądało nasze życie zawodowe. Warto wziąć kartkę i długopis i na brudno rozpisać sobie etapy naszej dotychczasowej pracy i czas, w jakim byliśmy zatrudnieni w każdej z firm. Jeśli pracowaliśmy w jednej firmie na kilku stanowiskach, należy każdy z zajmowanych wakatów rozpisać osobno, podając, czym się w danym momencie zajmowaliśmy. Dla wielu pracodawców duże znaczenie ma nasze wykształcenie. W tym przypadku również należy na spokojnie rozpisać sobie każdy etap edukacji wraz z kierunkami. Najważniejsze jest wymienienie wykształcenia od szkoły średniej wzwyż. Wcześniejsze lata edukacji również warto wpisać, jednak nie są one bardzo brane pod uwagę, jeśli chodzi o to, w jakiej szkole odbywała się nauka. Bardzo ważne jest wskazanie w nim naszych zalet i podkreślenie, w czym czujemy się dobrze. Należy starannie przemyśleć wszystkie nasze dobre strony, aby o niczym nie zapomnieć. W zależności od miejsca, do jakiego aplikujemy ważne jest aby cechy potrzebne na danym stanowisku były wymienione na samym początku.

Jak piszę się CV?

Pewna struktura i schemat CV jest na ogół przyjęty już z góry. Bardzo ważne jest aby CV było przejrzyste i czytelne. Należy unikać kolorowych czcionek i pogrubiania tam, gdzie nie jest to konieczne. W CV powinno być umieszczone aktualne zdjęcie. Zdjęcie powinno być wykonane profesjonalnie najlepiej u fotografa – to ono jest naszą wizytówką. Niektórzy błędnie przyjmują, że CV nie powinno być dłuższe niż jedna strona A4. Na dobrą sprawę, długość CV nie ma dużego znaczenia, ważna jest treść, jaka się w nim znajduje. Najważniejsze jest to aby CV zawierało konkretne i zwięzłe informacje.

Co powinno zawierać CV?

CV powinno zawierać następujące informacje:

  • Dane osobowe i kontaktowe;
  • Wykształcenie;
  • Doświadczenie zawodowe;
  • Kluczowe kwalifikacje dla stanowiska;
  • Umiejętności i zdolności;
  • Przebyte szkolenia;
  • Znajomość języków obcych;
  • Zainteresowania;
  • Referencje;
  • Klauzula o ochronie danych osobowych.

Przeczytaj też ranking wąskich lodówek

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here