Jak napisać list motywacyjny do pracy?

Kiedy podejmujemy decyzję o poszukiwaniu nowego miejsca zatrudnienia, musimy przygotować aktualne dokumenty aplikacyjne. Wśród dokumentów najczęściej wymaganych przez pracodawców jest CV, list motywacyjny i portfolio. Warto dobrze przeczytać treść ogłoszenia, w której najczęściej zawarte są konkretne wymagania, nie zawsze bowiem oczekiwane są wszystkie rodzaje dokumentów aplikacyjnych. Jeśli jednak należy przygotować list motywacyjny, warto skorzystać z kilku wskazówek.

Jak wygląda standardowy list motywacyjny?

Jak napisać list motywacyjny do pracy, aby został on pozytywnie przyjęty przez osobę prowadzącą rekrutację? Zasadniczo listy motywacyjne składają się z trzech elementów – wstępu, rozwinięcia i zakończenia. We wstępie warto wspomnieć o powodach, dla których zdecydowaliśmy się na aplikowanie na wybrane stanowisko, a także dlaczego wybraliśmy akurat tę konkretną firmę. Dobrze widziane jest zaprezentowanie podstawowej chociaż wiedzy o firmie, do której aplikujemy. W rozwinięciu listu motywacyjnego mamy szansę zaprezentować się z jak najlepszej strony. W liście można, a nawet powinno się zawrzeć informacje dotyczące naszego doświadczenia zawodowego, którymi chcielibyśmy się pochwalić. Ważne jest również to, aby w tej części dokumentu poszerzyć wiedzę na nasz temat, którą wstępnie nakreśliliśmy w CV. W zakończeniu listu motywacyjnego najczęściej dokonujemy podsumowania naszej kandydatury względem oczekiwań zawartych w treści ogłoszenia aplikacyjnego.

Wyróżnij się, czyli niestandardowe wersje listów motywacyjnych

Ogromna większość listów motywacyjnych przesyłanych do pracodawców ma standardowy wygląd. Na niektóre stanowiska warto jednak przesyłać dokument, który pozwoli nam się wyróżnić i zaprezentować nasz poziom kreatywności. Dotyczy to przede wszystkim stanowisk związanych z obszarem marketingu i reklamy. Niestandardowe formy listu motywacyjnego mogą przybierać różne formy. Niektórzy stawiają na dokument stworzony w wersji prezentacji w specjalistycznych programach graficznych, inni tworzą np. komiksy, przedstawiające swoje dotychczasowe doświadczenia i umiejętności zawodowe.

Tworząc list motywacyjny, podobnie jak pozostałe dokumenty aplikacyjne, należy pamiętać o tym, aby informacje, które w nich przedstawiamy były aktualne i rzetelne. Powinny być również ze sobą spójne i tworzyć możliwie pełny obraz naszej kandydatury.