CZY MOŻNA WZIĄĆ UŻYWANE SAMOCHODY W LEASING? KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z TAKIEJ OFERTY?
Rynek ofert leasingowych rozwija się niezwykle dynamicznie. Wraz z rozszerzaniem asortymentu [...]
W większych firmach od dawna funkcjonują rozbudowane działy HR, w których zatrudnieni są specjaliści zajmujący się m.in. obszarem rekrutacji i selekcji pracowników. Jak przebiega proces rekrutacji w firmach? Istnieje kilka standardowych etapów.
Pierwszym etapem jest ustalenie kryteriów wobec kandydatów na dane stanowisko oraz wszelkich aspektów związanych zatrudnieniem (np. rodzaj umowy, poziom wynagrodzenia). Kiedy osoba z działu HR zbierze już wszystkie informacje, tworzy ogłoszenie o pracę, które publikuje najczęściej na stronie internetowej firmy oraz na portalach ogłoszeniowych. Często równolegle prowadzi się poszukiwania wewnętrzne, czyli rozpatruje się kandydatury pracowników firmy, którzy obejmują inne stanowiska, ale chcieliby uzyskać awans. Warto pamiętać, że istnieje możliwość nie tylko awansu pionowego, ale też poziomego (zmiana zakresu obowiązków i miejsca w organizacji, ale przy utrzymaniu tego samego poziomu stanowiska). Czasem okazuje się, że takie działania mogą nie być wystarczające. Wówczas przystępuje się często do tzw. poszukiwań bezpośrednich, czyli ustalenia gdzie pracują osoby, które mogą spełniać oczekiwania firmy. Dział HR zgłasza się do nich bezpośrednio, np. poprzez portale społecznościowe i przedstawia wstępnie ofertę. Jeśli są zainteresowani, otrzymują zaproszenie na spotkanie, podobnie jak osoby, które zgłosiły się w odpowiedzi na ogłoszenie i spełniły wstępne kryteria. Podczas rozmowy o pracę często przeprowadzane są też zadania rekrutacyjne, a czasem testy psychologiczne. Po uzyskaniu wszystkich informacji, dział HR prezentuje raport dotyczący 3 najlepiej ocenionych kandydatów. Z przedstawioną trójką zazwyczaj rekomendowane jest spotkanie, które prowadzi potencjalny przełożony. Po przeprowadzeniu wszystkich spotkań i testów osoba zlecająca rekrutację, wsparta przez dział HR podejmuje decyzję i przedstawia ofertę współpracy wybranemu kandydatowi.
Warto pamiętać, że po przedstawieniu oferty należy zadbać o przyszłego pracownika. Jeśli przyjął propozycję pracy, dział HR ma za zadanie przeprowadzenie go przez dalszy ciąg procesu rekrutacji, czyli zadbanie o skompletowanie dokumentów, odbycie badań medycyny pracy i pojawienie się pierwszego dnia pracy w firmie.
Proces rekrutacji bywa skomplikowany i długotrwały. Zdarza się też, że jest kosztowny. Z tego powodu warto poświęcić odpowiednio wiele uwagi i w pełni skorzystać z każdego etapu rekrutacji.
Rynek ofert leasingowych rozwija się niezwykle dynamicznie. Wraz z rozszerzaniem asortymentu [...]
Jesteś w trakcie budowy domu i nie wiesz jaki kolor okien wybrać? Na rynku jest cała gama [...]
W czasach kiedy już nikt nie przygotowuje prezentacji w wersji papierowej, a jedynie jako pokaz [...]