Praca to nieodłączny aspekt życia. Przez wiele lat uczymy i przygotowujemy się do tego, aby pewnego dnia wykorzystać swoje umiejętności do celów zarobkowych. Pierwszym krokiem, który należy poczynić w trakcie poszukiwania pracy jest oczywiście zaaplikowanie do firm, które przeprowadzają rekrutację na dane stanowisko. Załóżmy, że krok numer 1 został wykonany, a przedsiębiorstwo zaproponowało spotkanie w celu przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej.

W jaki sposób przygotować się i o czym należy pamiętać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Z przewagi spotkania dotyczące ważnych nam spraw wiążą się ze stresem. Warto więc na spokojnie przeanalizować wszystkie mankamenty, zastanowić się nad celem, który chcemy osiągnąć. Nastawienie psychiczne czyni bowiem dużą rolę w każdej sytuacji.

Kolejną rzeczą, tym razem bardziej przyziemną jest posiadanie wiedzy na temat działalności firmy. Idąc na rozmowę nie wiedząc nawet czym ta firma się konkretnie zajmuje, ilu pracowników zatrudnia i jakie są ich warunki na pewno nie zaimponujesz personelowi.

Musisz wiedzieć po co tam przyszedłeś. Może zdarzyć się tak, że na rozmowie zapytany zostaniesz o to co chciałbyś osiągnąć. Miej też w zanadrzu przygotowaną wypowiedź na temat swoim mocnych i słabych stron oraz cech jakimi musi wyróżniać się osoba pracująca na danym stanowisku.

Życie w sieci. Nie od dziś wiadomo, że w Internecie trzeba być uważnym i skrupulatnym. Zapewne wzbudzisz większe zaufanie i zostaniesz potraktowany poważnie, jeżeli po wpisaniu w wyszukiwarkę Twojego imienia i nazwiska nie wyskoczy zdjęcie przedstawiające Ciebie w towarzystwie butelki alkoholu. Zadbaj więc o to, aby ustawienia prywatności oferowane przez serwisy społecznościowe dokładnie chroniły udostępniane materiały.

Co należy zabrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Przyszłemu pracodawcy na pewno zaimponujesz zabierając ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną notatnik i długopis. Może nadarzyć się sytuacja w której poinformowany będziesz o dość ważnych dla firmy aspektach. Zapisując je dasz do zrozumienia, że angażujesz się i interesuje Cię życie firmy.

Kopia CV też może się przydać. Na wszelki wypadek warto wziąć ją ze sobą, Posiłkując się kolejno wymienionymi informacjami Twoja wypowiedź będzie składniejsza, poza tym im bardziej się przygotujesz, tym bardziej zaimponujesz.

Odpowiedni strój. Dobranie odpowiedniego stroju do sytuacji jest kluczową sprawą. Pamiętaj, że jak Cię widzą, tak Cię piszą. Schludny ubiór wzbudzi zaufanie i zostaniesz dobrze zapamiętany.


Zobacz ranking telewizorów 37 cale

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here