Jak przebiega proces rekrutacji w firmach?
W większych firmach od dawna funkcjonują rozbudowane działy HR, w których zatrudnieni są [...]
W karierze niektórych pracowników nadchodzi taki czas, że zwiększają się nasze aspiracje. Chcielibyśmy awansować, a co za tym idzie poprawić swoje warunki pracy jednocześnie lepiej zarabiając. Najczęściej to sam pracownik musi wyjść z taką inicjatywą, jeśli oczywiście dał się już poznać, jako skuteczny oraz wartościowy dla firmy element. Rozmowa z pracodawcą nie jest jednak łatwą sprawą, a więc musimy się do niej odpowiednio przygotować.
Po pierwsze, musisz uwierzyć, że jesteś wart podwyżki. Ponadto przygotuj argumenty, które będą poparte dowodami, że zasługujesz na to, czego oczekujesz. Musisz przy tym być opanowany i zdeterminowany. Rozmawiaj za zamkniętymi drzwiami przedstawiając swoje zaangażowanie i poświęcenie na rzecz przedsiębiorstwa (branie pracy do domu, nie spóźnianie się, brak częstych absencji). Oczywiście trzeba być już znanym pracodawcy, nowy pracownik raczej nie ma szans od razu zostać nagrodzonym podwyżką, raczej dzieje się to stopniowo.
Po drugie, sprawdź kondycję finansową firmy oraz zarobki w branży w okolicy. Takie rozeznanie rynku może spowodować, iż to jakie zarobki wynegocjowałeś kilka lat temu nijak mają się do dzisiejszych stawek za taką samą pracę. Takie rankingi płac często publikowane są w gazetach lub Internecie – może to być as w rękawie podczas negocjacji.
Po trzecie, wybierz odpowiedni moment na rozmowę. Chociażby roczne sprawozdania to dobra okazja na przeprowadzenie takich prób. Trzeba być konsekwentnym ponieważ w tym czasie także inni pracownicy mogą też wykonywać podobne kroki. Jeśli odczekasz jakiś czas i podejmiesz taką rozmowę w innym terminie, możliwe że zwrócisz na siebie większą uwagę szefa, a dzięki temu będziesz mieć okazję na większą podwyżkę. Oprócz tego tak jak wspomnieliśmy na wstępie dobrym momentem jest również zmiana stanowiska lub zakresu obowiązków, łatwiej jest to wtedy uzasadnić, ponieważ mamy dzięki temu więcej pracy do wykonania.
Po czwarte, wybrać należy odpowiednią osobę do rozmowy, czyli bezpośredniego przełożonego. Jest to osoba, która podejmie prawdopodobnie ostateczną decyzję. Być może nie będzie to jego osobista decyzja, ale bez zgody przełożonego nie osiągniesz nic. Spośród wszystkich pracowników to właśnie twój przełożony jest najbardziej właściwą osobą do oceny twojej pracy oraz wartości dla pracodawcy.
Po piąte, w trakcie negocjacji trzymaj się planu i przedstaw swój wkład w sukces firmy, a następnie przedstaw swoje cele na przyszłość. Poproś pracodawcę o przydzielenie nowych projektów ażeby się wykazać, że potrafisz je z sukcesem doprowadzić do końca. Nigdy jednak nie przedstawiaj swoich żądań. Należy zasugerować chęć negocjacji wyższej wypłaty, ale bez agresywnego nacisku na konkretną kwotę pieniężną. Słuchaj też argumentów swojego szefa, kulturalnie i z uśmiechem obstawiając jednak przy swoich racjach. Nie zadowalaj się wymijającymi odpowiedziami, jeśli trzeba będzie to daj szefowi czas na zastanowienie, a jeśli odmówi przyjmij jego argumenty, lecz nadal negocjuj. Nie kłóć się, ani nie obrażaj to tylko zaszkodzi sytuacji. Po jakimś czasie dopiero podejmij decyzję czy w takiej sytuacji warto jest pozostać czy też odejść.
Odmowa pracodawcy oznacza, że można też spróbować wynegocjować w takiej sytuacji inne świadczenia takie jak np. komórka służbowa, samochód służbowy albo premia. Poproś szefa o więcej zadań i odpowiedzialności na próbę, aby pokazać, że jest się wartym zaufania, wtedy np. po roku można powrócić do tematu. Nawet jeśli w dalszym ciągu się nie uda to i tak pośrednio odnieśliśmy sukces – szef zobaczył że ma pracownika, który zna swoją wartość oraz profesjonalnie walczy o swoje.
W większych firmach od dawna funkcjonują rozbudowane działy HR, w których zatrudnieni są [...]
Regularne wykonywanie audytu jest we współczesnym świecie niezwykle ważne. Nie tylko dlatego, [...]
Potykacze reklamowe mogą być skuteczną formą promocji, ale to zależy od wielu czynników. [...]