Jakie studia wybrać?

W dzisiejszych czasach bardzo ważnym elementem życia jest praca. Dzięki niej zarabiamy pieniądze, rozwijamy się i zaspokajamy potrzeby. Pierwszym krokiem, który zaważa o dalszej karierze, jest wynik uzyskany podczas egzaminów maturalnych.

Matematyka to podstawa

W ostatnich latach powstało wiele Uczelni wyższych, oferujących bogatą ofertę kształcenia. Podstawową kwestią, która powinna być brana pod uwagę jest zapotrzebowanie specjalistów z danej dziedziny. Ciągły rozwój nowych technologii, prowadzi do stałego zapotrzebowania na ekspertów z dziedzin takich jak: informatyka, inżynieria procesowa i szeregu kierunków technicznych. Absolwenci tych studiów mogą liczyć na szybkie znalezienie wakatu i najwyższe wynagrodzenie na rynku pracy. Podstawowym przedmiotem, jaki należy zdać, podczas starania o przyjęcie na kierunki ścisłe jest matematyka. Dobrze zdany egzamin maturalny zapewni nam indeks nie tylko na kierunki matematyczne, ale także wiele kierunków przyrodniczych i medycznych.

Prestiż i dobre zarobki

Jednym z najbardziej prestiżowych, a zarazem obleganych kierunków jest medycyna. Pierwszym krokiem do zdobycia tytułu zawodowego lekarza jest zdanie rozszerzonej matury z biologii i chemii. Czasem, podczas rekrutacji brane są także, jako kryteria dodatkowe, ilości punktów uzyskane na maturze z matematyki. Medycyna to jedna z najtrudniejszych dyscyplin naukowych, jednak zapewniająca dobrą przyszłość, ze względu na dobre zarobki i uznanie społeczne. Do ukończenia medycyny nie wystarczą jednak tylko dobre wyniki egzaminów maturalnych. Idealny kandydat, oprócz gruntownej wiedzy z biologii i chemii, powinien wykazywać dużo empatii, a przy tym być odporny na stres.

Nowość XXI

Całkiem nowym kierunkiem, łączącym niejako dwie wyżej opisane dziedziny naukowe jest biotechnologia. Kierunek ten, coraz częściej pojawia się w ofercie polskich Uczelni. Kandydaci, którzy chcieliby podjąć studia biotechnologii. powinni posiadać wiedzę z zakresu biologii i chemii, a także matematyki i fizyki. Biotechnologia jest kierunkiem interdyscyplinarnym, łączącym wiele dziedzin naukowych i wykorzystywanych przez szereg firm medycznych, farmaceutycznych, przemysłowych czy rolniczych. Zarobki w branży biotechnologicznej nie należą do najniższych. Początkujący biotechnolog medyczny pracujący w Warszawie może liczyć na 4500 tysiąca złotych netto miesięcznie.

Niezależnie od tego jaki kierunek studiów wybierzemy, powinniśmy pamiętać o tym, że decyzja ta odciśnie piętno na naszej przyszłości. Nie warto decydować się na studiowanie czegoś co w ogóle nas nie interesuje, tylko po to aby zarabiać więcej. Podczas podejmowania tej decyzji, oprócz rozumu, dobrze wziąć pod uwagę głos serca.