Kto zapłaci najmniej za OC? Sprawdź, co wpływa na wysokość składki

Każdy z nas dąży do jak najniższej składki za ubezpieczenie OC, a oferty poszczególnych towarzystw są pod tym względem bardzo zróżnicowane. Chociaż każdy z ubezpieczycieli wylicza wysokość składki w podobny sposób, o cenie ubezpieczenia zawsze decydują te same czynniki. Kto zapłaci za OC najmniej? Oto najważniejsze kryteria wpływające na cenę.

Marka i model pojazdu

Przed zakupieniem ubezpieczenia OC lub innego ubezpieczenia komunikacyjnego wypełniamy dość obszerny formularz, w którym znajdują się między innymi dane pojazdu. Nieprzypadkowo. Towarzystwa ubezpieczeniowe korzystają ze statystyk dotyczących wypadków drogowych, które przedstawiają określone trendy. Okazuje się, że właściciele pojazdów należących do konkretnych marek i modeli, najczęściej uważanych za rodzinne, są sprawcami wypadków i kolizji rzadziej. Zależność dotyczy także pojemności silnika – im jest ona mniejsza, tym składka za ubezpieczenie OC niższa.

Wiek i stan techniczny samochodu

Na cenę ubezpieczenia OC wpływa także stan techniczny pojazdu, a konkretnie świadczące o nim zazwyczaj wiek i przebieg. Zależność jest prosta. Starsze auta można bowiem uznać za gorzej wyposażone, a więc mniej bezpieczne w prowadzeniu. Przebieg jest natomiast związany ze stanem technicznym auta, a dokładniej jego eksploatacją. Na najtańsze OC mogą zatem liczyć właściciele nowszych samochodów o mniejszym przebiegu, choć oczywiście nie jest to jedyne kryterium kształtujące cenę.

Wiek kierowcy i doświadczenie

Ubezpieczyciela interesuje także wiek kierowcy. Wbrew stereotypom najtańsze OC uzyskują zazwyczaj seniorzy, ponieważ to przedstawiciele tej grupy wiekowej, prawdopodobnie ze względu na ostrożną jazdę, statystycznie najrzadziej bywają sprawcami wypadków drogowych. Z tych samych powodów do kieszeni głębiej muszą sięgnąć na ogół młodzi kierowcy, którzy nie ukończyli jeszcze 25 roku życia. Jednak oprócz wieku na obniżenie składki OC wpływa także doświadczenie za kierownicą, a konkretnie długość posiadania prawa jazdy. Z kolei kierowcy, którzy mogą poszczycić się wieloma latami poruszania się po drogach bez szkód, otrzymują oferty ze zniżkami sięgającymi 60, a nawet 70%.

Miejsce zamieszkania

Wysokość stawek za ubezpieczenie OC jest silnie zróżnicowana regionalnie, między innymi na poziomie województw. Towarzystwa ubezpieczeniowe interesuje jednak przede wszystkim wielkość miejscowości, w której zarejestrowany jest pojazd. W uprzywilejowanej sytuacji znajdują się mieszkańcy wsi i małych miast, ponieważ tam ruch drogowy ma mniejsze natężenie, a więc ryzyko kolizji także jest niższe.

Sytuacja rodzinna i zawodowa

Ubezpieczyciele nie bez powodu interesują się także naszym stanem cywilnym i sytuacją rodzinną. Okazuje się bowiem, że osoby które założyły już rodzinę prowadzą auta ostrożniej, dlatego rzadziej zostają sprawcami wypadków drogowych. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe korzysta w celu wyliczenia składki OC z własnego algorytmu. Na jej wysokość może także wpływać wykonywany przez właściciela pojazdu zawód, chociaż przy tak wielu możliwościach, trudno wskazać, przedstawiciele których profesji będą zmuszeni sięgnąć do kieszeni głębiej jak duża będzie różnica w cenie polisy. Aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę niezależnie od wymienionych tu czynników, najlepiej skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeniowej, takiej jak KioskPolis.