Szkolenia i kursy pomagają zdobywać umiejętności, specjalistyczną wiedzę oraz uprawnienia, dzięki którym łatwiej będzie o korzystne zatrudnienie. I tutaj pojawia się pewien problem — którą opcję z multum usług szkoleniowych dostępnych na naszym rynku wybrać? W poniższym tekście przybliżymy kilka najlepiej rokujących. Kolejność nie odzwierciedla faktycznej popularności.

Specjalista Ds. Ochrony Danych Osobowych

Po zmianach w przepisach prawnych Unii Europejskiej i wprowadzeniu tzw. RODO, otworzyły się nowe możliwości kadrowe. Urzędy, organizacje pozarządowe, a nawet prywatne firmy — wszystkie one mają do czynienia z danymi osobowymi. Dzięki tego typu kursom można dowiedzieć się, jak bezpiecznie przechowywać takie dane, klasyfikować je oraz w jakim zakresie można je przetwarzać i udostępniać. Pozwalają także zapoznać się z treścią przepisów prawnych dotyczących danych osobowych oraz prawami osób, do których te dane należą. Bez znajomości tych zapisów prawnych łatwo jest je źle zinterpretować i narazić się na nieprzyjemne konsekwencje. Kursy i szkolenia powinny zostać przeprowadzone w profesjonalnej firmie pod okiem specjalistów.

Operator wózka widłowego

Od lat kurs ten pozostaje w czołówce najpopularniejszych na naszym rynku. Jest tak, ponieważ pozwala znaleźć stabilne zatrudnienie w wielu firmach produkcyjnych lub dystrybucyjnych nie tylko w kraju, ale także za granicą. Szkolenia takie dają uprawnienia do obsługi różnych typów wózków widłowych. Zwieńczeniem kursu jest egzamin przed komisją UDT. Zdobyte w ten sposób certyfikaty są respektowane w wielu krajach na całym świecie.

Specjalista Ds. Informacji Niejawnych

Dzięki temu szkoleniu można nauczyć się prowadzenia skutecznych działań w zakresie kontroli, nadzoru oraz przygotowań obronnych. Kursy takie są kompatybilne z rozwiązaniami doktrynalnymi, organizacyjnymi i prawnymi obowiązującymi w instytucjach państwowych, jednostkach organizacyjnych służb i inspekcji, administracji publicznej oraz organizacjach i przedsiębiorstwach pozarządowych. Zdobyte informacje umożliwiają także prowadzenie współpracy z innymi podmiotami w ramach działań prowadzonych na obszarze gminy, powiatu, jak również kraju. U podstaw takich kursów leżą aktualne regulacje prawne zarówno w randze ustaw, jak i obszarowych aktów wykonawczych.

Programowanie i obsługa maszyn CNC

Ukończenie tego typu kursu daje niemalże 100% pewność zatrudnienia jako programista maszyn numerycznych. Obejmuje on zarówno teorię, jak i praktykę. Już podstawowy stopień umożliwia poznanie tajników obsługi w stopniu pozwalającym na samodzielną obsługę i programowanie współrzędnościowych maszyn pomiarowych oraz obrabiarek CNC. Wyższe stopnie zaawansowania pozwalają uzyskać uprawnienia do obsługi bardziej skomplikowanych maszyn.

Kurs ochrony

Praca w ochronie również cieszy się sporą popularnością. Często jest to też zajęcie dodatkowe, pozwalające zwiększyć komfort życia. Tym bardziej że od 2014 roku chętni do zatrudnienia się jako kwalifikowany pracownik ochrony, nie muszą ubiegać się o licencję pierwszego i drugiego stopnia, ani przystępować do egzaminów na licencję pracownika ochrony fizycznej. W związku z tym absolwenci kursu ochrony mogą ubiegać się o wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej prowadzoną przez Komendanta Głównego Policji.

Kursy komputerowe

Nie da się ukryć, że komputery są aktualnie obecne w prawie każdej dziedzinie życia. Często więc na rynku pracy pojawiają się dobrze płatne oferty dla programistów lub grafików. W związku z tym, odbycie kursu programowania czy obsługi programów graficznych może przynieść sporą gratyfikację. Podobnie ma się sprawa z obsługą sieci. Choć specjalizacja jest ważna, warto poznać kilka języków programowania (m.in. C++, Java), aby mieć szersze pole manewru.

Kursy językowe

Postępująca wciąż globalizacja wielu firm sprawia, że osoby znające kilka języków mogą znacznie łatwiej znaleźć pracę. Samym tylko angielskim można się porozumiewać na bardzo szeroką skalę. Staje się on więc standardowym wymogiem w sporej części przedsiębiorstw. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że klienci o wiele bardziej przychylnie patrzą na osoby komunikujące się z nimi w ich ojczystym języku. W związku z tym coraz chętniej zatrudnia się osoby posługujące się nieco mniej popularnymi, czy niestandardowymi językami. Dotyczy to zwłaszcza firm rozszerzających swoją działalność np. na rynek azjatycki. Kursy językowe są zatem sprawdzoną metodą na zwiększenie szans zatrudnienia.

Podstawy księgowości

Każde przedsiębiorstwo musi prowadzić dokumentację. Potrzebują do tego osób biegłych w przepisach oraz kwestiach podatkowych i prowadzeniu ksiąg. Dlatego też znajomość księgowości daje realne szanse zatrudnienia. Kursy tego typu przydadzą się także osobom z własną działalnością, zwłaszcza gdy prowadzą jednoosobową firmę.

Podsumowanie

Odpowiednio wybrane z gąszczu możliwości szkolenia i kursy są nie tylko świetnym sposobem na podwyższenie swoich kwalifikacji, ale stanowią prostą drogę do rozwoju osobistego i zawodowego. Kwestia doboru jest więc tutaj kluczowa i nie powinna być rozstrzygana pochopnie. Zdecydowanie warto postawić na praktyczne umiejętności, które faktycznie wykorzystamy, a nie takie, które będą tylko ozdabiać CV.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here