Zamów logo dla Twojej firmy
Zawsze jest dobry czas, by stworzyć charakterystyczny logotyp dla firmy, jednak naprawdę idealny [...]
Gdyby zapytać przypadkowego ucznia, w jaki sposób nauczyciele kształtują lub kształtowali jego osobowość, odpowiedź zależałaby od dwóch czynników: charyzmy i kwalifikacji. Sama charyzma, podobnie jak i wykształcenie, to tylko połowa sukcesu. Odpowiednie połączenie tych dwóch czynników ma kolosalny wpływ na wychowanie młodego pokolenia. Dlaczego?
Niezależnie od tego, jak podejdziemy do kwestii relacji na linii nauczyciel – uczeń, ten pierwszy zawsze będzie w niej dominował. Nauczyciel to osoba, która ma budzić szacunek ze względu na swoją charyzmę, ale też kwalifikacje nauczycielskie (więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://wwszip.pl/jak-zdobyc-kwalifikacje-nauczycielskie/). To człowiek, który musi dogłębnie znać konkretny temat i – jeśli trzeba – powinien wiedzieć, jak wejść w dyskusję ze swoimi podopiecznymi. Rolą nauczyciela nie jest ciągłe podkreślanie swojej dominującej pozycji w szkole. Jego zadaniem jest wykształcenie w uczniu szacunku do swojej pracy, ale też do tematyki, w której się on specjalizuje.
Żeby właściwie wejść w przyszłą relację z uczniami, nauczyciel musi już na etapie nauki poznawać zasady budowania relacji ze swoimi podopiecznymi. Studia dla nauczycieli to nie tylko wiedza merytoryczna z zakresu danej specjalizacji, ale też nauka:
W trakcie studiów nauczyciel powinien też poznawać metody, dzięki którym można zainteresować tematem swoich uczniów. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Trudno bowiem, aby od osoby z zacięciem matematycznym oczekiwać „ponadnaturalnych”, humanistycznych zdolności.
Studia dla nauczycieli powinny też kształtować właściwą charyzmę względem uczniów. Nie jest to proste, ale dzięki niej można zdziałać w klasie dużo więcej, niż poprzez stosowanie jakichkolwiek restrykcji. Ucząc charyzmy, studia pedagogiczne przygotowują przyszłych nauczycieli do kształtowania postaw uczniów w swojej klasie. Mając ją, można zainteresować uczniów konkretnym tematem, stać się w ich oczach prawdziwym fachowcem (widać to zwłaszcza na przykładzie przedmiotów technicznych), a także stworzyć odpowiedni klimat na zajęciach. Dzięki temu uczniowie nauczą się szanować osoby mądrzejsze i bardziej doświadczone, co będzie miało znaczenie również poza szkołą.
Reasumując, odpowiednio ukształtowana postawa nauczycielska to klucz do właściwego ukształtowania postaw uczniowskich. Warto mieć to na względzie w momencie rozpoczęcia studiów nauczycielskich.
Zawsze jest dobry czas, by stworzyć charakterystyczny logotyp dla firmy, jednak naprawdę idealny [...]
Czy wiesz, czym jest telewizja przez Wi-Fi? Jakie możliwości oferuje użytkownikom i czemu warto [...]
Kampanie lojalnościowe to świetny sposób na poprawienie wyników sprzedaży, a dobrze [...]