Rola nauczycieli w kształtowaniu postaw uczniów

Gdyby zapytać przypadkowego ucznia, w jaki sposób nauczyciele kształtują lub kształtowali jego osobowość, odpowiedź zależałaby od dwóch czynników: charyzmy i kwalifikacji. Sama charyzma, podobnie jak i wykształcenie, to tylko połowa sukcesu. Odpowiednie połączenie tych dwóch czynników ma kolosalny wpływ na wychowanie młodego pokolenia. Dlaczego?

Nauczyciel to nadal przywódca

Niezależnie od tego, jak podejdziemy do kwestii relacji na linii nauczyciel – uczeń, ten pierwszy zawsze będzie w niej dominował. Nauczyciel to osoba, która ma budzić szacunek ze względu na swoją charyzmę, ale też kwalifikacje nauczycielskie (więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://wwszip.pl/jak-zdobyc-kwalifikacje-nauczycielskie/). To człowiek, który musi dogłębnie znać konkretny temat i – jeśli trzeba – powinien wiedzieć, jak wejść w dyskusję ze swoimi podopiecznymi. Rolą nauczyciela nie jest ciągłe podkreślanie swojej dominującej pozycji w szkole. Jego zadaniem jest wykształcenie w uczniu szacunku do swojej pracy, ale też do tematyki, w której się on specjalizuje.

Jak studia mogą kształtować postawę nauczycieli?

Żeby właściwie wejść w przyszłą relację z uczniami, nauczyciel musi już na etapie nauki poznawać zasady budowania relacji ze swoimi podopiecznymi. Studia dla nauczycieli to nie tylko wiedza merytoryczna z zakresu danej specjalizacji, ale też nauka:

  • budowania relacji z uczniem i uczniami,
  • dostosowania poziomu nauczania do konkretnych osób,
  • ciekawego prowadzenia zajęć.

W trakcie studiów nauczyciel powinien też poznawać metody, dzięki którym można zainteresować tematem swoich uczniów. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Trudno bowiem, aby od osoby z zacięciem matematycznym oczekiwać „ponadnaturalnych”, humanistycznych zdolności.

Charyzma też jest ważna

Studia dla nauczycieli powinny też kształtować właściwą charyzmę względem uczniów. Nie jest to proste, ale dzięki niej można zdziałać w klasie dużo więcej, niż poprzez stosowanie jakichkolwiek restrykcji. Ucząc charyzmy, studia pedagogiczne przygotowują przyszłych nauczycieli do kształtowania postaw uczniów w swojej klasie. Mając ją, można zainteresować uczniów konkretnym tematem, stać się w ich oczach prawdziwym fachowcem (widać to zwłaszcza na przykładzie przedmiotów technicznych), a także stworzyć odpowiedni klimat na zajęciach. Dzięki temu uczniowie nauczą się szanować osoby mądrzejsze i bardziej doświadczone, co będzie miało znaczenie również poza szkołą.

Reasumując, odpowiednio ukształtowana postawa nauczycielska to klucz do właściwego ukształtowania postaw uczniowskich. Warto mieć to na względzie w momencie rozpoczęcia studiów nauczycielskich.