Intensywny kurs języka angielskiego
Minęły czasy w których ludzie zastanawiali się czy uczyć się języków obcych. Minęły [...]
Polskie firmy coraz aktywniej działają na rynkach europejskich. Transakcje zagraniczne zawierane są coraz częściej. Przedsiębiorca, który ich dokonuje, powinien pamiętać o odmiennych warunkach ich rozliczania. Dochodzi do nich w ramach tzw. transakcji wewnątrzwspólnotowych, przy których zastosowanie ma VAT-UE. Czym jest VAT-EU i jakie są warunki jego rozliczania?
Czym jest VAT-UE?
VAT UE jest potoczną nazwą europejskiego numeru NIP. Do jego posiadania zobligowany jest każdy podatnik VAT, który stanowi stronę w wewnątrzwspólnotowych transakcjach handlowych. Numer VAT UE stanowi polski numer identyfikacji podatkowej, który poprzedzony jest kodem PL. Nadawany jest on po dokonaniu rejestracji firmy jako podatnika VAT na standardowym druku VAT-R – dokument składa się w urzędzie skarbowym jeszcze przed realizacją pierwszej transakcji. Obowiązkowi rejestracji do VAT-EU zobowiązane są nie tylko przedsiębiorstwa będące czynnymi podatnikami VAT. Konieczne jest to również w sytuacjach, kiedy wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczy 50 tys. złotych.
Numer VAT-UE jest weryfikowany w systemie VIES, który prowadzi Komisja Europejska. Oznacza to, że można go sprawdzić, czy kontrahent jest czynnym płatnikiem VAT i opodatkować transakcje zgodnie ze stawką obowiązującą w danym kraju. Sprawdzenie dokonuje się na specjalnej internetowej platformie.
Jak rozliczać VAT-EU?
Rozliczanie VAT-UE jest specyficzne. Polega na tym, że podatek rozliczany jest przez nabywcę w miejscu, w którym posiada on siedzibę. Sprzedawca wystawia więc fakturę z tzw. odwrotnym obciążeniem. Na jej podstawie nie płaci on podatku VAT od usługi/towaru, ponieważ do jego uregulowania zobowiązany jest nabywca w stawce i na zasadach obowiązujących w kraju jego rejestracji.
Obowiązek składania VAT-UE
Przedsiębiorca, który zarejestrował się do VAT-UE zobowiązany jest do składania deklaracji za okres, w którym dokonano wewnątrz unijnej transakcji nabycia towarów, dostawy towarów lub świadczenia usług. Rozliczanie VAT-UE w systemach księgowych dokonuje się na specjalnej deklaracji. Znajdują się na niej trzy oddzielne części dla każdego z trzech rodzajów możliwych działań. Przedsiębiorca musi wykazać w informacji wartość sumy transakcji z danego okresu.
Deklaracje VAT-UE składa się raz na miesiąc, nie ma możliwości rozliczania się kwartalnie. Należy też pamiętać, że dokument obowiązkowo wysyła się elektronicznie, nie ma możliwości złożenia go w wersji papierowej. Termin złożenia deklaracji to 25 dzień następnego miesiąca po okresie rozliczeniowym, w którym nastąpiła transakcja wewnątrzwspólnotowa.
Jak wyrejestrować się z VAT-EU?
Do wykreślania podatnika z VAT-EU dochodzi w przypadku, gdy
Wykreślenia dokonuje Naczelnik właściwego urzędu skarbowego. Nie musi on informować podatnika o wykreśleniu z VAT-EU – poza pierwszym przypadkiem.
Minęły czasy w których ludzie zastanawiali się czy uczyć się języków obcych. Minęły [...]
W większych firmach od dawna funkcjonują rozbudowane działy HR, w których zatrudnieni są [...]
Jesteś w trakcie budowy domu i nie wiesz jaki kolor okien wybrać? Na rynku jest cała gama [...]